ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


آیا رژیم قصد آزادی رابرت لوینسون را دارد؟

ایرج مصداقی

 

چهار سال پیش در مقاله‌ای تحت عنوان «طه طاهری (مسعود صدر الاسلام) و مفقودشدن رابرت لوینسون» ضمن آن که در مورد سوابق طه طاهری یکی از عناصر مهم اطلاعاتی و امنیتی رژیم توضیح دادم، به چگونگی ربودن رابرت لوینسون در جزیره کیش توسط عوامل وی اشاره کردم.
 
تردیدی در صحت اطلاعات ارائه شده‌ام نداشته و ندارم و همچنان بر روی مفاد آن تأکید می‌کنم.
 
 
در ژانویه ۲۰۱۳ پس از انتشار تصاویر لوینسون با لباس نارنجی رنگ، مقاله‌ی دیگری تحت عنوان «طه طاهری (مسعود صدر‌الاسلام) و وزارت اطلاعات مسئول ربودن رابرت لوینسون » منتشر کردم.
 
 
پس از آن که جواد ظریف در آذرماه ۱۳۹۲ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» آمریکا ادعا کرد «دولت ايران اطلاعی از محل لوينسون ندارد»، مقاله‌ییاد شده را بازنشر داده و به بازی‌های اطلاعاتی رژیم در این رابطه اشاره کردم.
ظریف که به خوبی از هویت آدم‌ربایان با اطلاع است در مصاحبه مزبور به شکل دیپلماتیک روی عدم اطلاع دولت تأکید کرد و گفت:‌
 
 «آن‌ چه ما می‌دانيم اين است که او در ايران زندانی نيست. چنانچه او (در ايران) باشد، او توسط دولت زندانی نشده است و به اعتقاد من دولت، کنترل و تسلط کاملی بر اوضاع کشور دارد.»
 
 
در مقاله یاد شده به خاطر عدم تحرک رژیم در رابطه با او و مسکوت گذاشتن پرونده در مورد احتمال درگذشت لوینسون به خاطر کبر سن و ابتلا به بیماری دیابت و قلب در بازداشتگاه گمانه زنی کردم.  
 
دو ماه قبل «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد که بر اساس ارزیابی‌های واشنگتن، لوینسون خارج از ایران است. همزمان یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، به رسانه‌ها گفت که واشنگتن تصور می‌کند که لوینسون دیگر زنده نیست.
 
 
طی دو هفته گذشته به اخبار و اطلاعات جدیدی از داخل کشور دست یافتم که نشان می‌داد لوینسون همچنان زنده است و رژیم قصد دارد او را در یکی از کشورهای ترکیه، امارات و یا افغانستان رها کند و این گونه وانمود سازد که گویا او از ابتدا در یکی از کشورهای فوق به سر می‌برده و مسئولیتی متوجه رژیم نیست و آن‌ها تنها به پیدا کردن او کمک کرده‌اند.
بر اساس شنیده‌هایم مسئولان امنیتی رژیم در حال کار روانی روی لوینسون هستند تا به او این‌گونه القا کنند که وی در یکی از کشورهای همسایه ایران زندانی بوده است.
باوجودی که منبع مورد نظرم تأکید داشت به احتمال قریب به یقین اطلاعات ارائه شده موثق است تصمیمی برای انتشار خبر یاد شده نداشتم.  
 
اما انتشار خبر مربوط به «همکاری دلگرم کننده» رژیم با پلیس فدرال آمریکا و «جدی گرفتن وعده دولت ایران در یافتن لوینسون از سوی سخنگوی کاخ سفید» که در رسانه‌های آمریکایی و از جمله صدای آمریکا انتشار یافت:‌
 
 
مرا به این نتیجه رساند که ضمن انتشار دوباره مقالاتم راجع به رابرت لوینسون به اخبار جدید در این زمینه هم اشاره کنم تا در صورت آزادی لوینسون رژیم نتواند از آن بهره‌برداری کند.
 
پس از امضای قرارداد برجام و رفع تحریم‌های‌ بین‌المللی و موفقیت نسبی دولت روحانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان، این بهترین زمانی است که دولت اسلامی می‌تواند او را آزاد کند و از تبعات آن نگرانی چندانی نداشته باشد.
 
چنانچه آزادی او در این شرایط محقق نشود می‌توان نتیجه گرفت که لوینسون در بازداشت نیروهای رژیم فوت کرده و آدم‌ربایان هر از چندی با مطرح کردن نام وی قصد مانور روی موضوع او را داشته و چیزی برای عرضه ندارند.
 
 
ایرج مصداقی
 
۲۲ اسفند ۱۳۹۴
 
 
 
 
 
 
 

منبع: ایرج مصداقی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©