ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


نامه سرگشاده به آقای احمد ابوالغیظ وزیر امور خارجه جمهوری عریی مصر

ایرج مصداقی

آقای احمد ابوالغیظ
وزیر محترم امور خارجه جمهوری عربی مصر
قاهره
 
جناب آقای وزیر
دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران ضمن تکذیب دخالت مأمورین جمهوری اسلامی ایران در قتل آقای ایهاب الشریف سفیر سابق کشور شما در عراق در ژوئیه ۲۰۰۵ پخش چنین خبری را به «عوامل استکباری و استعماری برای فتنه‌انگیزی میان مسلمانان ...» نسبت داد. من به ضمیمه این نامه «آخرین گزارش آقای سید مهدی هاشمی از نهضت‌های آزادیبخش» سپاه پاسداران را که (همراه نامه مورخ ۱۳۶۵-۷-۱۷ قائم مقام وقت خمینی برای اطلاع او فرستاده شده و در صفحات ۵۱۳-۵۱۵ خاطرات آقای منتظری چاپ و منتشر گردیده است) برای شما می‌فرستم که نشان می‌دهد مأموران رژیم خمینی «قبل از قتل سادات» با تروریست‌‌ها «ارتباط برقرار کردند و پول دادند و «پس از موفقیت در عملیات که با سخن حضرت امام تطابق داشت گزارش مفصل آن را که نخست به دست حجت‌الاسلام والمسلیمن جناب آقای خامنه‌ای رسیده بود... » به دیگران دادند. اینک تا زمانی که خامنه‌ای برای از بین بردن بهترین شاهد، یعنی آقای منتظری او را به قتل نرسانده است می‌توانید با توسل به قوانین بین‌المللی ازجمله برخورداری از تصمیمات شورای امنیت ملل متحد در باره این ترور تحقیقات لازم را به عمل آورده آمرین ترور را به جهانیان معرفی کنید و آنان را به مجازات مناسب رسانده تا معلوم شود عوامل استعمار و استکبار فتنه انگیز چه کسانی هستند.
 
با احترام، ایرج مصداقی
 
۳۱ ژانویه ۲۰۰۷
 
رونوشت، روزنامه‌های  الاهرام  و النهار
 
سید مهدی هاشمی در نامه‌ی خود به آیت‌الله منتظری قائم مقام وقت خمینی در ارتباط با فعالیت‌‌ واحد نهضت‌های آزادیبخش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چنین گزارش می‌دهد:
 
«مصر:
 
در این کشور با اطلاعاتی که از انحراف اخوان‌المسلمین از مسیر انقلاب داشتیم، از روز اول تلاش می‌کردیم با نیروهای متدینی که پس از پیروزی انقلاب در ایران جذب حرکت اسلامی گشته‌‌اند تماس برقرار سازیم. لذا با تحمل مشکلات طاقت‌فرسا به مجموعه‌‌های زیر دست یافتیم:
 
الف: مجموعه المختار الاسلامی که مجله‌ای به این نام منتشر می‌ساختند و از سوی سادات خائن توقیف و مجدداً به کار خود ادامه می‌‌دهد. این عده که از بهترین و مسلمانترین جوانان مصری هستند و روابطی با سرزمین‌های اشغالی نیز دارند به خط امام و انقلاب اسلامی بسیار نزدیک بوده و در اشاعه‌ افکار اسلامی در جامعه مصری نقش بارزی داشته‌‌اند.
 
ب: سازمان جهاد اسلامی، رابطه ما با این مجموعه از آن‌جا آغاز شد که در یکی از ملاقات‌هایی که با حضرت امام داشتیم و معظم‌له در جمع شورای فرماندهی سپاه صحبت می‌فرمودند، گفتند:‌ در مورد صدور انقلاب باید خیلی محتاط باشید که آبروی جمهوری اسلامی نرود و ... ولی چنانچه در گوشه‌ای از جهان در یکی از کشورها دیدید که می‌توان یک طاغوت را سرنگون کرد بکنید، لذا قبل از قتل سادات با این برادران مربوط شدیم و همین که از جریان تصمیم‌گیری آنان مطلع گشتیم مبالغی پول برای آنان فرستادیم ولی از مناعت طبع این عزیزان تعجب کردیم هنگامی که پول‌ها را عودت داده و فقط از ما خواستند که حضرت امام و فقیه عالیقدر[آقای منتظری] برای ما دعا کنند. پس از موفقیت در عملیات که با سخن حضرت امام تطابق داشت گزارش مفصل آن را که نخست به دست حجه‌الاسلام و المسلمین جناب آقای خامنه‌ای رسیده بود و ایشان نزد اینجانب ارسال داشتند خدمت حضرت امام و جنابعالی تقدیم نمودم. یکی از برادران جهاد اسلامی به نام محمود احمدالصاوی که از دوستان نزدیک خالد اسلامبولی بوده و اکنون در ایران به سر می‌برد چنین می‌گفت:
«ما در مجموعه محاسبات خویش در انقلاب مصر به یک کمبود اساسی برخورده‌ایم و آن این که مردم مصر آن تعبد و اطاعت شرعی که مردم شیعه نسبت به مراجع تقلید خود دارند نداشته، و خود را ملزم به اطاعت از علمای ما نمی‌دانند»
افکار این برادران به اندازه‌ای به تشیع نزدیک است که می‌گفت:‌
«ما در مجلس شورای خود این فکر را طرح نموده‌ایم که هر چند پنهانی و از روی تقیه تشیع را بپذیریم تا زمینه این اندیشه در کل سازمان آماده شده و انشا‌ءالله اگر حضرت امام نماینده‌ای تعیین فرمودند با ایشان بیعت کرده و همان معادله‌ای که انقلاب را در ایران پیروز کرد در مصر برقرار سازیم»
همین آقای محمد احمد الصاوی در چند روزی که در منزل ما بود مرتب تحریرالوسیله حضرت امام را مطالعه می‌‌کرد و حتا در مسائل نماز و طهارات طبق فقه شیعه عمل می‌کرد. کمک‌های ما به این برادران مقداری پول و انتقال تجارب مبارزات ایران در زمان شاه بوده و مخصوصاً نسبت به برقراری رابطه مبارزات در مصر با علمای مصر و مقام رهبری در ایران، کمک‌های فکری شایانی به آن نمودیم. »
 
آقای منتظری این گزارش را در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۶۵ به پیوست نامه خود برای خمینی ارسال می‌دارد:
 
منبع: صفحه‌ ۵۱۴ کتاب «متن کامل خاطرات آیت‌الله حسینعلی منتظری) چاپ اتحاد ناشران ایرانی در اروپا ، چاپ دوم ژانویه ۲۰۰۱.

منبع: ایرج مصداقی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©