ایرج مصداقی  
تماس
زندگینامه
از سایت‌های دیگر
مقاله
گفت‌وگو
صفحه‌ی نخست


عدالت دستگاه قضایی فرانسه

ایرج مصداقی

آیا دو خبری که در پی می آیند بی ارتباط با هم می‌باشند؟ داوری را به عهده شما می‌گذارم!
پرونده اتهامات مجاهدین سنگین‌تر شد
خبرگزاری ایرنا ۱۶ فروردین ۱۳۸۶-دادستانی پاریس با طرح اتهامات جدید بر میزان اتهامات علیه نیروهای گروه مجاهدین از جمله "مریم رجوی" همسر سركرده این گروه افزود.
گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس در روز چهارشنبه حاكی است كه دادستانی پاریس در دادخواست اخیر خود از دادگاه این شهر خواسته است تا به اتهامات این گروه كه تاكنون به اتهام ارتباط و كمك مالی با سازمانهای خرابكارانه و تروریستی مورد تعقیب قضایی بوده‌اند، اتهام پول شویی و كلاهبرداری را نیز بیافزاید. براساس این گزارش دادستانی پاریس در تاریخ ۱۹ماه مارس این ضمیمه دادخواست را به دادگاه ضدتروریستی فرانسه ارایه داده است. به گفته قضات این پرونده، سازمان مجاهدین خلق كمك‌های نقدی مردمی را كه برای بی‌سرپرستان و یتیمان عضو این گروه در فرانسه جمع‌آوری می‌كرده است را به حساب اشخاص حقیقی و خصوصی واریز و از این طریق به خارج انتقال می‌داده است. در ۱۷ژوئن سال ۲۰۰۳میلادی پلیس فرانسه با حمله به مراكز این گروه در پاریس و حومه‌های آن ۱۶۴تن از اعضای آن از جمله مریم رجوی را دستگیر كرد. این گروه هم اكنون از سوی اتحادیه اروپا و آمریكا در فهرست گروههای تروریستی قرار دارد.
 
پژوهشگر فرانسوی اجازه خروج از ايران گرفت
بی بی سی – ۲۳ فروردین ۱۳۸۶
 
استفان دودوانيون، پژوهشگر فرانسوی که گذرنامه اش در ايران توقيف شده و از خروج او از اين کشور جلوگيری شده بود سرانجام اجازه يافت از ايران خارج شود و گزارش شده که قرار است فردا (سيزدهم آوريل) ايران را ترک کند.
وزيرخارجه فرانسه از اينکه مقامات ايرانی راه حلی برای مشکل اين پژوهشگر فرانسوی يافته اند ابراز خشنودی کرده است.
آقای دودوانيون روز سی ام ژانويه (دهم بهمن) گذشته هنگامی که مشغول عکسبرداری از دسته های عزاداری عاشورا در شهر سنی نشين کنارک در جنوب ايران بود بازداشت گرديد و پس از آزادی امکان خروج از ايران از وی سلب شد.
آن گونه که وی در گفتگويی با روزنامه فرانسوی فيگارو گفته، علت خشم مراجع امنيتی ايرانی از وی، پژوهش در مورد اهل سنت در ايران بوده، بويژه آنکه وی هنگامی که از سوگواران امام سوم شيعيان در شهر کنارک عکس می گرفته، واکنش مردم بومی سنی مذهب را نيز ثبت می کرده است.
اما سخنگوی وزارت امورخارجه ايران با اعلام اعطای اجازه خروج از ايران به استفان دودوانيون تأکيد کرده که علت برخورد امنيتی که با وی صورت گرفته آن بوده که اقداماتی که در ايران انجام می داده بر خلاف اهدافی بود که برای سفرش به ايران اعلام کرده بوده است.فيگارو از قول استفان دودوانيون نوشته که مسئولان امنيتی به ملاقاتهای او با سران قبائل و مراجع مذهبی محلی در استان سيستان و بلوچستان و همچنين سفرش به کنارک که دارای اهميت نظامی است مخالف بوده اند.استفان دودوانيون که عمده تحقيقات او بر اسلام و آسيای ميانه متمرکز است پيشتر همسر ايرانی داشته، بارها برای تحقيقات به ايران سفر کرده و به زبان فارسی مسلط است.
 

آیا «راه حلی» که مقامات فرانسوی و ایرانی برای «مشکل پژوهشگر فرانسوی» یافته‌اند  افزایش «اتهامات مجاهدین» توسط دادستانی فرانسه نیست؟ آیا این دادستانی ارتباطی با «عدالت» هم دارد؟ 

 

ایرج مصداقی

 ۱۴ آوریل ۲۰۰۷

Irajmesdaghi@yahoo.com

 

منبع: ایرج مصداقی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

   

نسخه‌ی چاپی  


irajmesdaghi@gmail.com    | | IRAJ MESDAGHI 2007  ©